Taste of Life is on the road

Rent Now, Enjoy it!

Locations
Sirnak Silopi

Şırnak Silopi Araç Kiralama

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Şırnak Silopi, Türkiye’nin tam sınırında bulunmaktadır. Şırnak merkezine 33 km uzaklıkta bulunan bu ilçenin, milattan önce önemli bir yerleşim yeri olan “Musul” şehrine bağlı bir yerleşim merkezi olduğu bilinmektedir. Tarihî önemi doğrultusunda her yıl binlerce ziyaretçiye kucak açan bu Şırnak Silopi araç kiralama konusunda da bu sebeple çok talep gören bir bölgedir. Her yeri rahatlıkta gezip görebilmeniz için RentiCar size en iyi ve en kaliteli araç kiralama seçeneklerini sunmaktadır.

 

Şırnak Silopi Gezilecek Yerler Nereler?

Silopi, çevresinde bulunan kalıntıların Asurluların bu bölgede yaşadıklarının kanıtı sayılması sebebiyle, tarihe bakıldığında ilk başta Ninova (Musul) şehrine bağlı olduğu bilinmekte olan bir ilçedir. İlçe merkezine bağlı Yankale mezrasında, Asur Kalesi kalıntıları da bulunmaktadır. İlçede bulunan Kavaklı, Buğdaylı ve Yankale mezrası çevresinde bulunan tepelerin insan gücüyle yapıldığı rivayet edilmektedir. Bu tepelerin Asurlular döneminde haberleşme için kullanıldığı bilinmektedir. Bundan sonraki tarihî dönemlerde de birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Şırnak Silopi’nin ismi de geçmiş dönemde adı Silion Ovası, günümüzde Silopi ovası olan ovadan gelmektedir.

Burada yaşayan halk genel olarak göçebe hayatı sürdürdüğünden dolayı bölgede pek fazla tarihî kalıntı bulunmamaktadır fakat yine de tarihî açıdan önemli birkaç yer bulunmaktadır.
Eski Cami adıyla bilinen ilçe merkezine bağlı Görümlü beldesinde, derenin üst kesimindeki eğimli arazide bulunan bu caminin yerine günümüzde betonarme bir cami yapılmıştır. Eski caminin kitabesi ve sadece batı duvarı günümüze ulaşmıştır.

Diğer bir tarihi yansıtan cami ise Nuh Nebi Cami ve Medresesi’dir. İlçe merkezine 2 km uzaklıkta Birlik köyünün güneyinde bulunan cami, Nuh peygamberin ovaya indiği yer olarak kabul edilmektedir. Halk arasında Nuh Nebi olarak adlandırılan cami ve medrese, köyün güney batısındaki mezarlığın içindedir.

Üzerinde herhangi bir kitabe olmadığı için tam olarak yapılış tarihi bilinmemektedir. Yörenin tarihsel durumuna ve caminin mimari açıdan özelliklerine bakılırsa Selçuklu döneminde yani 13. yy.’da yapıldığı tahmin edilmektedir. Maalesef günümüzde tamamen harabe halindedir.

 

Şırnak Silopi Araç Kiralama Seçenekleri Nelerdir?

Şırnak Silopi araç kiralama seçeneklerini kullanmak bu şehri hakkıyla keşfetmek için oldukça etkili yöntemlerden biri. RentiCar araç kiralama seçenekleri içinden araba kiralama fiyatlarını görebilir ve dakikalar içinde en ucuz araç kiralama deneyimini yaşayabilirsiniz. RentiCar sizlerin en güzel deneyimlerinizi konforlu bir araç eşliğinde yaşamanız için hep yanınızda.