Ana Sayfa
Lokasyonlar

Şırnak Cizre Araç Kiralama

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Şırnak Cizre, kendi adını taşıyan Cizre Ovası’ndadır. Şırnak merkezine 46 km uzaklıkta bulunan bu ilçe, Mezopotamya’nın en eski şehirlerinden biri olmasıyla bilinmektedir. Tarihî önemi doğrultusunda her yıl binlerce ziyaretçiye kucak açan bu ilçede her yeri rahatlıkta gezip görebilmeniz için RentiCar size en iyi ve en kaliteli Şırnak Cizre araç kiralama seçeneklerini sunmaktadır.

Şırnak Cizre Gezilecek Yerler Nereler?

Cizre, MÖ 2000 senesinden başlayarak; Babil, Asur, Med, Pers, Selevkos, Sasani ve Arap medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. 1096 yılında Büyük Selçuklu Devleti’nin hakimiyeti altına girmiş, 1627 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun doğuya doğru genişlemesi sonucunda Osmanlı topraklarına katılmıştır. Her noktası tarih kokan bu ilçemizin gezilecek noktaları da epey ilgi çekicidir.

Tarih severlerin bolca ziyaret ettiği ilk nokta Cizre Kalesi’dir. MÖ 4000 yılında Gudiler tarafından Nuh tufanından etkilenerek gemi görüntüsünde yapılmış olan kale, daha sonra bölgede yaşanan savaşlar sebebiyle zarar görmüştür. Kale; Asurlular, Babiller ve Abbasiler zamanında restore edilmiştir. Günümüzde müze olarak kullanılan Cizre Kalesi, içerisine girenleri tarihî bir gezintiye çıkarmaktadır. Kale içerisinde medrese, hamam, zindan ve mahkeme gibi birçok ilgi çekici bölüm bulunmaktadır.

Ulu Cami ve Ejder Desenli Kapı Tokmağı Cizre’nin mutlaka gezilmesi gereken ikinci yeridir. Kilise olarak yapılan bina, İslamiyet’in Şırnak Cizre’de kabul edilmesinden sonra 639 yılında cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Abbasiler yıkıp tekrar inşa etmişlerdir. 1156 yılında dört köşe olarak inşa edilen minaresi, 1945 ve 1971 yıllarında da iki kez restore edilmiştir. Caminin kapı tokmaklarında 13. yy.da Ebul-İz tarafından yaptırılan iki ejder ve ortalarında aslan başı figürlerinin olduğu kompozisyonlar bulunmaktadır. Bu ejder figürlerinden birisi günümüzde İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

Mem-u Zin Zindanı, Hz. Nuh Türbesi ve Nuh Cami, İsmail Ebu’l İz El-Cezeri Türbesi, Sarayburnu ve daha nicesi de Şırnak Cizre’de görülmesi ve gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Bitlis Tatvan Araç Kiralama Seçenekleri Nelerdir?

Son dönemlerde turistik bölge gezilerinde rahatlık amacıyla araç kiralama talepleri artmıştır ve günün her saati bütçenize uygun araç kiralayabileceğiniz RentiCar, müşteri memnuniyetine son derece önem vermektedir. Tek yapmanız gereken web sitemiz aracılığı ile bize ulaşmak. Lokasyon ve tarih bilgilerini girdikten sonra bütçenize uygun ve ihtiyacınız olan arabayı hemen kiralayabilirsiniz.

Şırnak Araç Kiralama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular