Taste of Life is on the road

Rent Now, Enjoy it!

Locations
Hakkari Semdinli

Hakkâri Şemdinli Araç Kiralama

İl merkezine yaklaşık 30 km mesafede bulunan Hakkâri Şemdinli’de birçok tarihi yapı bulunur. Son zamanların da ilgi çeken bir bölgeleri arasında gösterilmekle birlikte Hakkâri Şemdinli araç kiralama açısından ihtiyacın doğduğu bir bölge olmuştur. Tam da bu noktada bulunan RentiCar, Hakkâri şehrini özgürce keşfedebilmeniz için bütçenize en uygun ve en konforlu araç kiralama seçeneklerini sizlere sunuyor.

 

Hakkâri Şemdinli Gezilecek Yerler Nereler?

İlk yerleşim tarihinin Asurlulara kadar dayandığı bilinen Hakkâri Şemdinli, Türkiye için tarih açısından önemli bir bölgedir. Bölgede Sümerler, Babiller, Urartular, Medler ve Perslerin hüküm sürdüğü bilinmektedir. Bu sebeplerle tarihi yansıtan ve görülmesi gereken yapıları bünyesinde bulundurur.

Bunlardan ilki Taş Köprü’dür. Hakkâri Şemdinli ilçe merkezine yaklaşık 12 km mesafede bulunan Taş Köprü’nün yapıldığı tarih tam olarak bilinmemekle beraber 19. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Tarihi köprü 11 metre yüksekliğe ve 21 metre uzunluğa sahiptir. Köprünün altından berrak sular akar ve çevresi ormanlık alanlarla kaplıdır. Zamanla ilçenin simgesi hâline gelmiştir. Muhteşem manzarası ile görülmeye değer yerlerden biridir.

 

Diğer bir tarihî yapı ise Kelat Sarayı’dır. Ne yazık ki büyük bir bölümü yıkılmış olsa da dış duvarlarının bir kısmı ayaktadır ve bu da bize tarihten izler gösterir. İç kısmı 3 bölümden oluşan yapının Seyit Abdullah tarafından 1870 yılından inşa ettiği söyleniyor.

 

Saraylardan devam edersek Hakkâri Şemdinli’ye geldiyseniz Kayme Sarayı’nı da görmeniz gerekir. Kelat Sarayı’nın 100 metre güneybatısında bulunan Kayme Sarayı, dikdörtgen bir plana sahiptir ve iki katlıdır. Kayme Sarayı 200. yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. Aslında bir saray olmayan yapı, bölgede bu denli görkemli başka yapı olmadığı için saray olarak anılmıştır. 


Hakkâri Şemdinli Araç Kiralama Seçenekleri Nelerdir?

Son dönemlerde turistik bölge gezilerinde rahatlık amacıyla araç kiralama talepleri artmıştır ve günün her saati bütçenize uygun araç kiralayabileceğiniz RentiCar, müşteri memnuniyetine son derece önem vermektedir. Lokasyon ve tarih bilgilerini girdikten sonra bütçenize uygun ve ihtiyacınız olan arabayı hemen kiralayabilirsiniz.